oliebol
Actualiteiten

Hoeveel bespaar je door zelf oliebollen te bakken?

Ik ben dol op oliebollen. Als ik een kraam zie, moet ik er altijd eentje (of een paar) kopen. Maar met oudjaar is het standaard mijn vader die de oliebollen bakt, al zo lang als ik me kan herinneren. Zelf bakken blijft ook gewoon het allerlekkerst. Maar de grote vraag is: is dit nou eigenlijk ook echt goedkoper?

Als ik de video’s die elk jaar weer op social media verschijnen moet geloven, bespaart zelf doen je in elk geval heel veel tijd, want de wachtrijen bij de goede kramen zijn op oudejaarsdag enorm. Maar goed, hier hebben we het over geld en niet over tijd. Laten we er eens even induiken!

Hoeveel oliebollen gaan we eten?

Voor dit rekensommetje gaan we uit van een gezin van 4 personen, die ieder 8 oliebollen per persoon naar binnen werkt. Dit is een gemiddelde dat ik ooit ergens op internet heb gevonden. Sommigen zullen ongetwijfeld meer en anderen minder eten. Dit zijn dus 32 oliebollen in totaal.

Bij de kraam: €48,00 (€1,50 per stuk)

Bij de kraam zijn de oliebollen ongeveer €1,50 per stuk. Dus ben je voor 32 oliebollen €48,00 kwijt. Prijzen kunnen nogal verschillen, en de bakker vraagt misschien weer heel andere bedragen dan een kraam bij jou in het winkelcentrum, maar dit is wat ik het meest ben tegengekomen.

In de winkel: €14,40 (€0,45 per stuk)

Veel supermarkten hebben ook kant-en-klare bollen op de bakkersafdeling. Zelf vind ik deze echt niet te eten. Voor de volledigheid wil ik ze er toch graag bij hebben. Natuurlijk hebben ze verschillende varianten, maar over het algemeen kosten ze ergens rond deze prijs per stuk.

Zelf bakken: €9,72 (€0,19 per stuk)

Als je zelf wil gaan bakken, heb je een aantal spullen nodig:

  • Oliebollenmix (50 stuks): €2,99
  • Zonnebloemolie: €2,99
  • Rozijnen: €1,99
  • Elektriciteit: €1,75

De prijs van oliebollenmix en zonnebloemolie kan in de aanbieding natuurlijk nog wel flink wisselen. Het is dus goed om te kijken naar wat je nou eigenlijk koopt. Zelf de mix maken (wat je eigenlijk ook doet met de oliebollen uit de oven hieronder) kan ook nog extra helpen besparen. Maar met €0,19 per bol ben ik dik tevreden.

Uit de oven: €4,35 (€0,12 per stuk)

Bij de ovenoliebollen gebruik je mijn recept dat ik in de tijd van tante C heb ontwikkeld. Toen konden we natuurlijk niet naar mijn ouders, en ik had geen zin om voor twee man 50 oliebollen te bakken. Daarom heb ik dit bedacht, en het was in de twee Oudjaar-thuisjaren echt een groot succes!

  • Bloem: €0,22
  • Gist: €0,15
  • Melk: €0,23
  • Suiker: €0,05
  • Zonnebloemolie: €0,40
  • Zout: €0,01
  • Elektriciteit: €0,39

Wil je ze maken? Dan kun je het recept hier vinden. Sinds ik het op mijn website heb staan, is het elk jaar weer een hit!

Conclusie

Zelf doen is dus wel echt veel goedkoper, vooral als het gaat om grote volumes met oliebollen. Meestal is het dan ook een zoete inval op oudjaar als mijn vader oliebollen bakt. Dan komt de hele familie langs. En toen mijn neefje geboren was, lang geleden, zijn we zelfs ook oliebollen gaan brengen.

Het zelf bakken is voor mij dus meer dan alleen maar oliebollen eten; het is traditie. En dat het dan ook nog geld bespaart, past dus helemaal in mijn straatje!