btw-verhoging
Nieuws

Btw-verhoging; hoe ziet dat er uit op je kassabon?

Per 1 januari is het lage btw-tarief omhoog gegaan van 6% naar 9%. In de zomer kwamen er al rampzalige berichten naar buiten over hoeveel dat ‘ons’ meer zou gaan kosten. Met een artikel over hoeveel de stijging van 6% naar 9% nu eigenlijk is, heb ik jullie toen al proberen gerust te stellen. Nu het dan eindelijk echt zover is, ben ik wél heel erg benieuwd of de btw-stijging überhaupt is doorgevoerd en of de prijsstijging misschien zelfs wel een beetje hoger is.

Om te beginnen

De prijzen van eind 2018 zijn de basis voor mijn onderzoekje. Door het jaar heen worden producten sowieso regelmatig duurder (of goedkoper, in sommige gevallen). En ik wilde me nu echt richten op de grens tussen december en januari.

Ik heb een lijst gemaakt met boodschappen die we zo’n beetje allemaal nodig hebben of gebruiken en een paar persoonlijke favorieten. Wel heb ik enkel gekozen voor verpakte producten. De prijzen van groenten en fruit fluctueren sowieso. Deze prijzen worden naast de huidige btw-stijging ook beïnvloed door andere factoren, zoals het seizoen en het weer.

Ik verzamelde mijn lijstje bij Albert Heijn. Op het lijstje staan veertig producten. In december 2018 zou ik €51,19 af moeten rekenen. Ik verwacht dat ik na 1 januari 2019 €52,64 zal gaan betalen. Dit is een prijsstijging van nog geen €0,03 per product.

De daadwerkelijke prijsstijging

Over het algemeen heeft de prijsstijging zich ontwikkeld zoals ik had verwacht. Van de veertig producten zijn er echter drie artikelen die met een paar cent meer zijn gestegen dan de verwachte 3%.

Dit komt erop neer dat mijn uiteindelijke winkelwagen nu op €52,70 is uitgekomen, waardoor de prijsstijging per product ongeveer €0,01 hoger is dan ik had verwacht.

Ik moet heel eerlijk toegeven dat het me tot nu toe meevalt dat de supermarkt de prijzen niet standaard extra heeft verhoogd. Al verwacht ik wel dat de prijzen binnenkort verder zullen stijgen, omdat prijzen als €0,81 en €1,14 niet zo ‘mooi’ staan als prijzen die op €0,05 of €0,09 eindigen. Ik denk niet dat supermarkten hun prijzen daarvoor zullen verlagen.

Andere supermarkten

De reden dat ik mijn lijstje niet bij alle verschillende supermarkten heb gemaakt, is omdat ik budgetproducten vrij moeilijk één op één te vergelijken vind en ik mijn lijstje uiteraard grotendeels op budgetproducten had gebaseerd.

Dat wil niet zeggen dat ik niet even gespiekt heb bij andere supermarkten. Het viel me op dat eigenlijk alleen Jumbo (in mijn buurt) nog gewoon de ‘oude’ prijzen hanteert op de A-merken van mijn lijstje. Ik had eigenlijk verwacht dat het bij alle supermarkten hetzelfde zou zijn, dus dat Jumbo (nog) niet mee is gegaan vind ik wel erg opvallend.

Drogisterij- en schoonmaakproducten

Waar ik bij mijn onderzoek achter kwam, is dat de btw op drogisterijproducten, schoonmaakmiddelen en dergelijke al sinds 1 januari 2018 is verhoogd. En een stuk heftiger dan de huidige btw-stijging van nog geen 3%!

Sindsdien vallen deze producten namelijk niet meer onder het lage tarief en betalen we 21% btw. Dát scheelt wel een heleboel onder de streep.

Helaas weet ik niet hoe die prijsstijging is verlopen in het afgelopen jaar. Daarom wil ik de komende twaalf maanden regelmatig blijven kijken hoe de prijzen zich ontwikkelen en zal ik daar ook regelmatig verslag van blijven doen.