Begin van het nieuwe jaar, dus vond ik het ook wel weer tijd voor een update over de waarde van mijn voorraadkast! Na bijna zes jaar aan mijn voorraadkast te hebben gebouwd, kan ik wel zeggen dat hij zo goed als compleet is. Dat heeft voordelen: voor veel producten kan ik langere tijd vooruit tegen de laagste prijs. Waar ik laatst zag dat mijn favoriete wc-papieraanbieding met €0,17 per rol wéér duurder is geworden, heb ik nog verpakkingen liggen van toen ze €0,15 per rol kostten. Dat telt op. Maar tot wat? Dat zullen we eens onderzoeken!
Dit is mijn voorraad waard
De totale waarde van mijn voorraad is op dit moment €1500,00. Iets minder dan een jaar geleden was dat nog €1950,00 en na april vorig jaar heb ik mijn voorraad eigenlijk niet meer echt aangevuld. Dat betekent dus dat ik in negen à tien maanden ongeveer €450,00 aan voorraad heb opgemaakt.
Ik ben ook van 475 naar 367 producten gegaan. Ik vul alleen aan als er echt een heel goede deal is, anders hoef ik er niet naar om te kijken. Ik weet nu ook ongeveer hoeveel ik in een jaar verbruik. Voor wc-papier of wasmiddel verandert dat niet zo veel en daar kan ik dus goed rekening mee houden.
Verdeling van de producten
Nog steeds is maar 40% van de voorraad eetbaar. Ik heb altijd wel een aantal producten op voorraad, zoals blikken peulvruchten, pasta en natuurlijk wijn. Hiervoor heb ik vaste aanbiedingen die ik in de gaten houd en daar zit ook de meeste regelmaat in.
Persoonlijke verzorging vormt ongeveer 50% van mijn voorraad. Dat zijn vooral producten die we veel gebruiken. Op een aantal duurdere douchegels en parfums na, die ik natuurlijk voor een prikkie wist te scoren, zitten er eigenlijk geen luxe producten bij. Al kun je daar natuurlijk over discussiëren.
Slechts 10% van mijn voorraad bestaat uit huishoudelijke producten. Dat klinkt misschien als weinig, maar dit zijn bijvoorbeeld wasmiddel en vaatwastabletten en die koop ik meestal in grootverpakkingen.
Wat heb ik voor mijn voorraad betaald?
Voor wat ik nu in mijn voorraad heb liggen, heb ik €300,00 betaald. Dat is een besparing van 80%, de hoogste besparing op mijn voorraad in zes jaar Gierige Gerda. Als ik eerlijk ben, ben ik daar best trots op!
Voor de voorraad van vorig jaar, met een waarde van €1950,00, had ik €450,00 betaald. Dat is een verschil van 33%, terwijl ik maar 23% van de producten heb opgebruikt.
De groei van de besparing is het gevolg van mijn manier van werken: first in, first out. Van producten waarop ik meer ben gaan besparen, gebruik ik eerst de duurste exemplaren op. De goedkoopste blijven daardoor over.
Daarnaast heb ik een aantal heel goede deals gescoord. Denk aan het wc-papier, maar ook aan de money maker-actie van Albert Heijn, waarbij je naast 2+1 gratis ook een bol.com-cadeaubon ter waarde van €5,00 kreeg.
Hoeveel van mijn voorraad is ‘dankzij mijn werk’?
In mijn maandelijkse overzicht van mijn boodschappenuitgaven vertel ik altijd hoeveel ik dankzij mijn werk krijg. Dit kunnen perspakketten zijn, producten die ik ontvang om een artikel over te schrijven of boodschappenboxen.
Dat is maar een klein deel van wat ik ‘bespaar’ en in de meeste gevallen kost het mij alleen financieel niets. Ik geef er wel degelijk iets voor terug in de vorm van een blogartikel of aandacht op social media.
Ongeveer 10% van mijn voorraad heb ik gekregen dankzij mijn werk. Dit zijn vaak producten uit Monsterboxen of vergelijkbare pakketten. Vaak zijn dat dingen die ik zelf niet zou kopen en daarom geef ik ze regelmatig weg aan mensen waarvan ik weet dat ze er blij van worden.
Vooruitkijken
Het komende jaar hoop ik dat mijn voorraad steeds meer gevuld gaat worden met zelf geweckte potjes. Dat zou zomaar nóg meer kunnen besparen.
Mijn voorraad is inmiddels behoorlijk uitgebreid en daardoor kan ik veel besparen. Maar een voorraad hoeft helemaal niet zo groot te zijn als die van mij. Ik gebruik eigenlijk gewoon twee kasten die veel mensen als voorraadkast of rommelkast gebruiken.
Daar kun je prima beginnen met het aanleggen van een basisvoorraad. Maar dat is weer een onderwerp voor een ander moment!

