Gecheckt

Waarom ik altijd zoek naar datumkorting om te besparen

Ik kan het me haast niet meer voorstellen, maar vóór 2020 werd er bij veel winkels ‘slechts’ 30% of 35% korting gegeven als een product bijna op de datum was. Too Good To Go bestond toen al, maar was vooral gericht op horeca en de Randstad. De eerste winkel waar ik ontdekte dat er een bak stond met afgeprijsde producten was Jumbo. Na mijn verhuizing werd dat ineens een belangrijke plek voor mijn boodschappen.

Sindsdien hebben verschillende winkels hun eigen initiatieven opgezet om voedselverspilling te voorkomen. Dat zorgt niet alleen voor minder verspilling van eten, maar ook voor minder geldverspilling. De datumkorting zorgt er, samen met cashbacks, zelfs voor dat ik in sommige maanden meer korting krijg dan ik uitgeef aan boodschappen.

De grootste besparingen

Vaak haal ik verse producten met datumkorting, want die komen regelmatig in de kortingsbakken terecht. Zo heb ik al meerdere keren grote zakken aardappelen gescoord voor €0,50, verspakketten voor €0,25 en heel veel groenten uit de Verspil Me Niet-zakjes van Albert Heijn.

Als ik vlees eet, is dat bijna altijd gekocht met datumkorting. Dat varieert van 30% korting tot vaste afprijzingen van €0,25 per verpakking.

Ik scoorde ook ooit 440 koffiecups voor €16,00. Knorr Wereldgerechten voor €0,58 per verpakking. Ruitenwisservloeistof voor €0,25 in plaats van €2,50. Blue Wonder voor €0,50 in plaats van bijna €4,00.

Ik koop deze producten altijd op het moment dat ik ze tegenkom. Veel verse producten zijn nog prima een paar dagen houdbaar of kunnen worden ingevroren. Houdbare producten gaan mijn voorraadkast in. Laten we eerlijk zijn: ruitenwisservloeistof gaat niet ineens slecht worden omdat er een nieuwe verpakking komt.

Juiste tijd op de juiste plek

Natuurlijk is het een hoop geluk om precies op het juiste moment bij de supermarkt aan te komen en deze deal te vinden. Het is ook niet iets wat me wekelijks gebeurt. En wat je dan op zo’n moment vindt, is ook weer puur toevallig. Nu was het net datgene waar ik voor naar de winkel ging, maar een andere keer is het een product dat je wel veel gebruikt, maar nu even niet. Het is dan verstandig om te kijken naar de houdbaarheid en te beslissen of je het voor deze datum nog nodig hebt of gaat gebruiken. In het geval van zo’n goede prijs bespaar je niet door één of twee producten mee te nemen. Zeker als iets niet (vlug) bederft en/of veel wordt gebruikt.

Waarom in deze bak?

Meestal liggen de houdbare producten in deze bakken niet op die plek omdat ze over de datum gaan. Waarom wel, kan verschillen. Zo kan een winkel een overschot aan voorraad hebben. Ook kan het zijn dat het product uit het assortiment gaat of een nieuwe verpakking krijgt. Het is altijd een beetje gokken wat de reden is. Je kunt er dus ook niet van uitgaan dat als een product bij de ene winkel in de uitverkoopbak belandt, dat het bij een ander filiaal ook op die plek belandt. Overigens stonden er bij Albert Heijn (in elk geval vóór de elektronische prijskaartjes) vaak rode kaartjes voor het schap als iets uit het assortiment ging.

Verbouwing

Toen ‘mijn’ Albert Heijn ging verbouwen, waren daar ook veel kortingen op producten. Sommige producten hadden 50% korting, maar heel wat producten hadden ook veel meer korting dan dat. Zo kocht ik een flinke voorraad Hertog Jan 0,0% bier. Een sixpack daarvan kost normaal meer dan €4,00 en was nu €1,00. Daarnaast kocht ik toen vooral veel wijn met 50% korting. En omdat deze korting anders in de kassa stond dan bonusacties, had ik bij elke zes flessen van dezelfde wijn ook nog eens 10% extra korting. In deze tijd ging ik elke dag wel even langs de Albert Heijn en steeds op andere momenten, want elke dag kwamen er wel nieuwe producten bij. Ik ben alleen niet meer op de laatste twee uitverkoopdagen gegaan. Op dat moment zouden de verse producten met grote korting worden verkocht, maar vanwege omstandigheden wilde ik mijn vriezer juist leeg hebben in plaats van extra aanvullen.

Weggooien is zonde

Overigens vind je niet alleen houdbare producten in deze bakken. Sommige winkels hebben ook speciale koelingen ingericht voor producten met korting. Bij veel winkels is dit 30% of 35% korting, bij Jumbo en Lidl zijn het vaste prijzen. Overigens liggen deze producten bij veel winkels ook gewoon in de normale schappen. Het kan dus lonen om even goed te kijken. Ik kocht bij Jumbo vier hamburgers voor op de barbecue voor €1,00, de normale prijs was meer dan €3,00. Ook groenten die je die avond toch meteen wilt eten of kunt invriezen, kun je prima uit een kortingsbak trekken. Kaas kun je eventueel raspen en invriezen. Yoghurt en andere zure melkproducten zijn nog tot een week na de ’ten minste houdbaar tot’-datum te gebruiken.

Het kost je eigenlijk weinig extra tijd om gewoon even langs de uitverkoopbakken te lopen. Of in de winkel even extra op te letten op de (meestal) opvallende en afwijkende stickers voor extra korting. Het kan je heel wat besparingen opleveren. Maar koop nooit iets omdat het goedkoop is, maar vooral omdat je het ook echt gaat gebruiken.