Winkels hebben, niet zonder reden, vaak een bepaalde reputatie. Wie het over Lidl, Action of Primark heeft, denkt direct aan ‘goedkoop’. Maar bij veel mensen zit ook nog steeds in hun hoofd gebrand dat bijvoorbeeld Albert Heijn juist heel duur is. Hetzelfde geldt trouwens voor A-merk versus huismerk. Het eerste wordt automatisch als duurder, maar ook gezonder, beter en/of lekkerder gezien. Terwijl huismerken vaak helemaal niet onderdoen en misschien, als je ze een kans geeft, minstens zo goed of lekker blijken. In veel gevallen zijn ze zelfs gezonder. En als je erop gaat letten, blijken die A-merken misschien niet eens zo duur te zijn als je dacht.
Rekenen en vergelijken blijft belangrijk
Dat gevoel dat je van een winkel of product krijgt, is heel belangrijk om te negeren. Kijk bijvoorbeeld naar flitsbezorgers. Dit is een luxe dienst en dus denk je misschien dat die extreem duur is. Maar als je de prijzen gaat vergelijken van de producten die ze aanbieden, valt dat reuze mee. En dan bedoel ik niet die fles echte champagne, maar gewoon de yoghurt die je normaal ook zou kopen.
Maar juist die goedkope winkel, we nemen Action even als voorbeeld, is niet per se zo goedkoop. Veel van de A-merken die zij verkopen zijn echt wel duur, zelfs in de aanbieding. Kijk daarom liever naar de daadwerkelijke prijs. Al geldt ook daarbij weer: iets wat een goede deal lijkt, is dat niet altijd. Wat dacht je bijvoorbeeld van vijf halen, twee betalen? Vaak wordt zo’n actie gegeven op kleine verpakkingen, terwijl grotere verpakkingen zonder aanbieding soms al goedkoper zijn.
Het geeft nieuwe perspectieven
Albert Heijn is ook een winkel waarvan ik stiekem vaak hoor dat die oh zo duur zou zijn. Nu moet ik eerlijk zeggen dat ik nog geen ervaring heb met de nieuwe manier van afprijzen, want de winkels waar ik kom hebben nog gewoon 35% korting. En daarmee weet ik toch altijd flink te besparen. Zo heb ik in driekwart van 2022 mijn boodschappenbudget onder de €40,00 per week weten te houden. Dat zou ik zelf niet bestempelen als veel. Zeker niet als je meetelt dat ik van wijn houd.
De budgetsupermarkten bezoek ik natuurlijk ook, maar wel bewust. Niet alles wat je daar kunt kopen is per se goed voor een kleine beurs. Dat zie je vooral in de aanloop naar feestdagen, wanneer luxe producten voor lage prijzen worden aangeboden. Want je voelt je misschien heel goed omdat je voor weinig een flesje truffelolie hebt gescoord. De vraag die je jezelf zou moeten stellen, is of je dat ook had gekocht als je het niet bij de budgetsupermarkt had zien staan.
Marketing heeft je in zijn greep
Ik ben ook niet gevoelloos voor de marketingmachine. Die illusie heb ik allang laten varen. Maar ik ken wel veel van de trucjes die worden gebruikt, waardoor ik toch net wat vaker beter oplet. En ik kies er altijd voor om naar de harde cijfers te kijken in plaats van op gevoel te vertrouwen. Tenminste, als het om marketing gaat. Mijn onderbuikgevoel heeft zich op sociaal vlak namelijk al regelmatig betrouwbaar bewezen, maar goed, daar hebben we het nu niet over.
Voor elke winkel, of die zich nu als budgetvriendelijk in de markt zet of niet, valt wel iets te zeggen. Er zijn de afgelopen jaren namelijk behoorlijk wat winkels bij gekomen waarvan werd beweerd dat ze goedkoop zouden zijn. ‘Concurrent van Action’ klonk meer dan eens. Toch heb ik niet het gevoel dat ook maar één van die winkels die claim echt waarmaakte. En ook ik moet zeggen dat ik van geen van die winkels echt enthousiast werd.
Het grappige is ook dat besparen niet voor iedereen hetzelfde betekent. Voor de één bespaart boodschappen bestellen juist veel geld. Voor de ander zijn maaltijdboxen een goede, geldbesparende oplossing. Maar voor weer iemand anders voelen deze dingen als pure geldverspilling.
Het gaat dan ook niet alleen om wat het allergoedkoopste is, maar vooral om wat jou helpt om je uitgaven te veranderen en te verminderen. Om je uitgaven beter te laten passen bij jouw inkomen en levensstijl. En ook die levensstijl vertelt niet altijd evenveel over hoe je er financieel voor staat. Want ik ken mensen in de bijstand die nergens over te klagen hebben, maar ook tweeverdieners die door de stijgende prijzen van eten, energie en wonen geen kant meer op kunnen en wakker liggen van hun rekeningen.
Vooroordelen zeggen dus niets. Laat ze los en kijk naar wat echt telt: de feiten.

